RadioJin’in “Kadınlar için Podcast Atölyesi” Diyarbakır’dan sonra şimdi de Ankara’da

RadioJin’in “Kadınlar için Podcast Atölyesi” Diyarbakır’dan sonra şimdi de Ankara’da

Toplumsal cinsiyete duyarlı ve kapsayıcı içerikler üreten bir podcast platformu olan RadioJin’in 2021 yılında Kültür için Alan’ın desteğiyle başlattığı “Kadınlar için Podcast Üretimi Atölyesi” bu yıl da devam ediyor. Yine Kültür için Alan tarafından desteklenen bu proje bu yıl Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin katılımıyla Diyarbakır’dan Ankara’ya uzanıyor. 

 

Proje kapsamında ilk olarak Ankara’da kadınlara yönelik Podcast Atölyeleri yapılacak. Toplumsal cinsiyet bakış açısıyla içerik geliştirme, konu ve konuk seçiminde çeşitlilik, dijital medyada kadın dilinin güçlenmesi gibi konuların yanı sıra podcast üretiminin tüm teknik aşamalarının öğrenileceği bu atölyelerin uygulamalı olabilmesi ve devamında proje kapsamında hazırlanacak podcast’lerin üretimi için RadioJin, Ankara’da Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin ofisinde bir stüdyo kuruyor.

 

Bu eğitimlere Ankara’da medya, kadın çalışmaları ve kültür-sanat alanlarına emek veren profesyonel ve amatör kadınların katılması bekleniyor. Böylece RadioJin’in geçen yıl Diyarbakır’da yürüttüğü podcast atölyelerinden yararlanarak içerik üretmeye başlayan kadınlara yenileri eklenerek bu dijital aktivizm ağı genişleyecek, güçlenecek.

 

Diyarbakır'da daha önce podcast atölyesine katılmış, ya da toplumsal cinsiyet odaklı dijital içerik üreten kadınlar ile Ankara'daki atölyeleri tamamlayarak devamındaki çevrimiçi buluşmalar sonunda podcast hazırlamak isteyen kadınlar, eğitimlerin ardından 12 programdan oluşan bir podcast serisi yapacak. Bu seri; toplumsal cinsiyet temelli şiddet, ekoloji, sivil toplum, kent ve mekan, hukuk, yapay zeka ve sanat gibi çeşitli alanlarda kadınların mücadele deneyimlerini kayıt altına alacak, hak ihlallerine direnme pratiklerini podcast’ler aracılığıyla başka kadınlarla paylaşma imkanı sağlayacak. Bu serinin hazırlanması sürecinde tüm katılımcıların yayın içerikleriyle ilgili fikir alışverişi yapabilmesi ve kolektif hafızayı güçlendirecek deneyimlerin paylaşılması için beş çevrimiçi atölye çalışması planlanıyor.

 

Açılışı Ankara'da, kapanışı Diyarbakır'da yapılacak olan proje, iki kentte kadınlar arasında bir köprü kurarak yeni medyanın kadınların güçlenmesinde nasıl bir rol oynayabileceği sorusuyla yola çıkıyor. Bu projede üretilecek podcast’ler kültürler arası etkileşimi artırmayı ve çeşitlenen kadın deneyimleriyle toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesini güçlendirmeyi hedefliyor.

Copyright © (2021) | RadioJin